Irak Federal Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olduğu ilan edilen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) gerçekleştireceği referandum için oy verme süreci resmen başladı. Barzani sözde bağımsızlık referandumu için oyunu kullandı.

IKBY'nin tek taraflı olarak karar verdiği, Türkmen ve Araplar tarafından boykot edilen referandum için Erbil, Süleymaniye ve Duhok illeri ile birlikte statüsü tartışmalı Kerkük’ün bütünü, Salahaddin'in Tuzhurmatu ilçesi, Diyala'nın Hanekin ilçesi ile Celavla ve Karatepe kasabalarında oy vermek için hazırlıklar tamamlandı. Kurulan sandıklara oylar atılmaya devam ediliyor.

7 bini IKBY arasında, 5 bini de tartışmalı bölgelerde olacak şekilde 12 bin yerde kurulan sandıklarla birlikte sözde bağımsızlık referandumu başladı.

İRAN’DAN BAĞDAT’A DESTEK

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile birlikte anayasaya aykırı olarak gerçekleşecek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından yapılan sözde bağımsızlık referandumu hakkında görüşme yaptıkları belirtildi.

Ruhani, bölgesel ve uluslararası itirazlara ve büyük tepkilere rağmen IKBY'nin bugün yapmaya hazırlandığı referandumun karşısında yer aldıklarını tekrar hatırlattı.

Bağımsızlık referandumunun yapılmasının ‘Irak'ın birliğine olduğu gibi bölgenin güven ve istikrarında büyük sorunlara yol açacağını’ belirten İran Cumhurbaşkanı, ‘Tahran'ın, Irak'ın birliğini sağlamak için Bağdat'ın atacağı tüm adımları destekleyeceğini’ ifade etti.