Bağımsızlık yanlısı gösterilere sahne olan Barcelona'da binlerce öğrenci Barselona Üniversitesi'nin önünde toplandı.

"Karar verme hakkı" talep eden talebeler, Barcelona Üniversitesi'ni "kalıcı" bir şekilde işgal ettiklerini açıkladı.

Öte yandan İspanya'da savcılık 700'den fazla Katalan belediyesini sorguya çağırdığını duyurdu.

İspanya'da savcılık önümüzdeki ay gerçekleşmesi amaçlanan Katalan bağımsızlık referandumu ile ilgili 700'den fazla Katalan belediyeyi sorguya çağırdığını duyurdu.

Katalonya özerk yönetim başkanı Carles Puigdemont, 1 Ekim'de bağımsızlık yanlısı referanduma gidilmesi kararını imzaladı.

Katalonya'da 2016 senesi Ocak ayında kurulan azınlık hükümetinin başkanı olarak göreve getirilen Puigdemont, İspanyol hükümetinin tüm olumlu olmayan cevaplarına ve Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarına rağmen vaat ettiği bağımsızlık referandumu için düğmeye basmış durumda.

1 EKİM'DE BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU YAPILACAK

Meşruluk tartışmalarının öne çıkmış olduğu şu dönemlerde, Katalonya özerk yönetim parlamentosundaki tartışmalı genel kurul oturumunda kabul edilen referandum yasasının hemen resmi gazetede yayınlanmasından sonra Katalonya özerk yönetim hükümetinin Bakanlar Kurulunu toplamış olan Puigdemont, 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu yapılması kararının altına imzayı attı.

İSPANYA BAŞBAKANI YASAL GİRİŞİMLERİ BAŞLATIYOR

Katalonya'da oluşan gelişmeleri gün boyunca yakından takip eden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un ise Katalonya'da kabul edilen referandum yasası ve Puigdemont'un imzaladığı referandum kararına karşı Anayasa Mahkemesine itirazda bulunmak için yasal girişimleri hemen başlattığı açıkladı.