FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe kalkışmasının sene-i devriyesi sebebiyle Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Anadolu Ajansı (AA) fotoğraflarından oluşan serginin açılışı gerçekleştirildi.


Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğinin bünyesinde, ülkedeki Türk kurumlarının destekleriyle tarihi kütüphane binasında açılan sergiye Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic, Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Husein Kavazovic, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Bosnalı siyasiler, yerel yöneticiler, Türk kurumlarının temsilcileri ve vatandaşlar yer aldı.

Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Hasan Atlı'nın Kur'an-ı Kerim tilaveti ve iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan programda konuşma yapan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic, sergideki fotoğrafların, Türk halkının, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına kulak vererek silahsız bir biçimde tankların karşısında durup darbeyi engellediği, demokrasi ve vatandaşlık haklarını koruduğu 15 Temmuz gecesinin dramatik bir anımsatması olduğunu belirtti.

"FETÖ HAİN BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"


Özgürlüğe giden yolun, her zaman kanlı ve zor olduğunu ifade eden İzetbegovic, şu açıklamaları yaptı:

"O gece, yarım yüzyıldan fazla bir zamandır süren ve halka kendi seçtiği hükümetin dışında, askeri idareyi dayatan psikolojik bariyer sonsuza dek yok edilmiştir. Onurlu Türk ordusu, o gece son defa FETÖ tarafından kötü emelleri için kullanılmış, iktidar savaşına karıştırılmış ve kendi halkına ateş etmeye zorlanmıştır. FETÖ, hain bir terör örgütüdür. Kollarını Türkiye'nin dışında, Balkan ülkelerinin de aralarında bulunduğu 150 ülkeye uzatan bir ahtapottur."