Bangladeş Dışişleri Bakanı Hasan Mahmud Ali, Myanmar'ın Arakan şehrinde en az 3 bin Arakanlı Müslüman'ın öldürüldüğünü kaydetti.

Yerel basına göre, Bakan Mahmud Ali, başkent Dakka'daki yabancı ülke diplomatlarıyla buluştu. Görüşmede, Arakanlı Müslümanlara yardım edilmesi için gösterilen çabalar değerlendirildi.

Bakan Mahmud Ali, görüşmede, Arakanlı Müslümanların haklarına kavuşması adına uluslararası toplumdan daha fazla çaba sarf etmesi çağrısında bulundu, Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana süren şiddet olaylarında en az 3 bin Arakanlı Müslüman'ın öldürüldüğünü dile getirdi.

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde süren saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana çok sayıda Arakanlı Müslüman yaşamını yitirdi. Saldırılarda hedef alınan 100'den fazla köyün onlarcası yakılırken, on binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği sebebiyle bölgeden kaçmaya çalışıyor.

Siviller kara ve deniz yoluyla Myanmar'dan Bangladeş'e geçmeye gayret ediyor. BM, şu ana kadar Bangladeş'e geçen Arakanlı Müslümanların sayısının 270 bine ulaştığını açıkladı. Bu arada, on binlerce Arakanlı Müslüman'ın sınır bölgesindeki bekleyişi de sürüyor.

Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı saptanamıyor. Arakanlı sivil toplum kuruluşları, hayatını kaybeden sivillerin sayısının bini aştığını bildirirken bazıları da bu sayının binlerce olduğunu iddia ediyor.