Yemen'in Taiz kentine Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yapmış olduğu hava saldırısında 19 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Son dönemde Arap Yarımadası' ndaki çatışmalarda büyük bir artış yaşandı. Geçtiğimiz pazar günü, Yemen' den Suudi Arabistan' ın sınır kenti Cazan' a roket atılması neticesinde bir kişinin öldüğü bildirilmişti.

Öte yandan bu Yemen tarafından yapılan ilk eylem değil. Daha önce Suudi Arabistan resmi ajansı olan SPA' nın yapmış olduğu haberler doğrultusunda, Necran Sivil Savunma Müdürlüğünden Yüzbaşı Abdullah Said Al Fari, Yemen' deki yönetime muhalif Husilerin, Necran' da sivillerin yaşadığı bölgeleri hedef alan roketaatarlı saldırılar düzenlediğini söylemişti. Husilerin attığı bir roketin kentteki hastaneye isabet ettiğini belirten Al Fari, burada ölen ya da yaralanan olmadığını, kentte bir başka noktaya düşen roket sonucu ise şarapnel parçaları isabet eden 2 kişinin hafif yaralandığını aktarmıştı.

MEŞRU GÜÇLERE DESTEK VERİYORLAR

Yemen' de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014' ten bu yana başkent Sana başta olmak üzere bazı bölgeleri kontrolünde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Mart 2015' ten bu zamana Husilere karşı savaşta meşru hükümet güçlerine destek vermekte.