Azerbaycan ordusu, 15 bin askerden oluşan geniş kapsamlı büyük bir askeri tatbikat gerçekleştirecek.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in onay verdiği plan kapsamında, 18 Eylül tarihinde büyük bir askeri tatbikat gerçekleştirilecek.

Tatbikatta yer alan 15 bin askerle dağlık bölgelerde tatbikat düzenlenecek.

Geniş çaplı düzenlenen tatbikatta 150 tank ve zırhlı araç, 120 çeşit füze ve top sistemi, 20 uçak ve helikopter, yeni nesil radyoelektronik keşif araçları ve İHA’lar kullanılacak.

Askeri tatbikat 22 Eylül tarihine kadar sürecek.

TÜRKİYE AZERBAYCAN ORTAKLIĞINDA BÜYÜK ADIM

Diğer yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bakü’de hazırlanan bir etkinlikte, Azeri-Çırak-Güneşli (AÇG) petrol yatakları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak AÇG petrol yataklarının üretim ve paylaşım anlaşmasının zamanının 2050 senesine kadar uzatılmasına yönelik konuşma gerçekleştirdi.

Albayrak, Yalnızca Azerbaycan için değil, bölge ve enerji piyasaları bakımından da önem arz eden bir anlaşma olan, ‘Yüzyılın Kontratı’ adını alan AÇG anlaşmasının bundan sonra 21. Yüzyılı da kapsadığını belirterek, AÇG'nin Azerbaycan'ın epey fazla olan kaynaklarını simgelediğini, evrensel piyasalarına güvenli bir petrol kaynağı olması bakımından da çok faydası olacağını ifade etti.