Avustralya'nın terör uzmanlarından bir görevli, ülkede terör saldırılarının çok yakın olduğunu ifade etti.

Dünyanın diğer kısmında meydana gelen olayların oluşturduğu kaostan uzak ve kıta ülkesi olan Avustralya'da da terör korkusu ülkenin genelini sarmış vaziyette.

TERÖRDEN KAÇINILMAZ

Australya’nın New South Wales bölgesinden terörle mücadelede uzman Mark Murdoch; ‘Böyle bir durumu söylemekten rahatsızlık duyuyorum ama terör saldırısı kaçınılmaz durumda’ açıklamaları ile ülkede büyük paniğe neden oldu.

Üst düzey görevli açıklamalarına şöyle devam etti: ‘Alınan bütün tedbirlere rağmen hatta güvenlik ekiplerinin başarılı çalışmalarına rağmen, ülkede korku oluşturmak istemesek de terör söz konusu durum meydana gelecek.’

TERÖR SOMALİYİ’DE VURDU

Diğer yandan, Somali sınırında, Eş Şebab terör örgütü tarafından hazırlanan bombalı saldırı sonucunda 10 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

El Kaide ile birlikte hareket eden Eş Şebab örgütünün Somali sınırında yer alan Balad Hawo yerinde bombalı bir araçla saldırı gerçekleştirdiği, saldırının ardından da ilk belirlemelere göre en az 10 askerin öldüğü öğrenildi. Örgütün yaptığı bildiride, askeri üssün içine bomba yüklü bir aracın sürüldüğünü ve sonrasında patlatıldığı ifade ediliyor.