Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Almanya'da bir gazeteye Türkiye ile alakalı bir makale yazdı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği için hala ciddi bir önemi olduğunu belirten Juncker, "AB komşusunun demokratik, istikrarlı ve ekonomik olarak başarılı olmasını talep ediyor. Türkiye'nin AB'den uzaklaşmasından ziyade yakınlaşmasını diliyorum. AB'ye katılmak isteyen herkes bir değerler birliğine girmiş olur" yorumunu yaparak Türkiye'nin AB değerlerini benimsemesini istediğini ifade ett..

"EĞER İDAM GELİRSE AB KAPISI TÜRKİYE'YE KAPANIR"

Avrupa'nın en zor zamanlarında dahi Türkiye'nin yanında olduğunun altını çizen kanlı darbe kalkışması esnasında yaşanan görüntüleri gördüğü sırada çok üzüldüğünü aktaran Juncker, idam cezasının geri gelmesi hususunda Ankara'nın AB üyeliğine girmek için kapıyı kapatması manasına da geldiğini belirtti.

Mayıs ayında Reis-i Cumhur Erdoğan'la buluştuğunu da yazıya aktaran Juncker, "O süreçte Erdoğan'ın Avrupa'dan uzaklaşmak yerine Avrupa'ya yaklaşmak istediği izlenimini aldım" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İDAMIN GERİ GELEBİLECEĞİ SİNYALİNİ VERMİŞTİ

15 Temmuz darbe kalkışmasının 1. sene-i deviriyesinde İstanbul'da gerçekleştirilen etkinliğe işitirak eden Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, idam cezasının geri dönebileceğinin sinyalini vermişti.

Erdoğan, "Tüm Güneydoğu'da oralarda bunları tek tek temizliyorlar. Diğer sorunsa parlamentonun sorunudur. Parlamento idam kararı verir, ben onaylarım. Bilmedikleri Türkiye de göründüğü değildir. Ölümü ölümle korkutarak sürdüreceğiz. Durmadan çalışacağız" demiş ve parlamentodan karar çıkması durumunda idam cezasına onay vereceğini söylemişti.