Fransa'da toplanan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nun açılışında, dünyada son zamanlarda yaşanan terör saldırıları ve doğal felaketlerde ölenler için saygı duruşu yapılırken, Arakanlı Müslümanların yaşadığı şiddetin görmezden gelinmesi gözlerden kaçmadı.

Strazburg şehrinde gerçekleştirilen AP Genel Kurulu'nun açılışında konuşan AP Başkanı Antonio Tajani, son zamanlarda dünya genelinde çok sayıda terör saldırısının ve doğal felaketin yaşandığını hatırlattı.

Tajani, Genel Kurul'a seslenerek salondakileri, "İspanya'da ve Finlandiya'daki saldırıda yaşamını yitirenler ayrıca ABD ve Karayip adalarında etkili olan doğal afetlerde hayatını kaybedenler adına" saygı duruşuna davet etti.

Perşembe gününe kadar devam edecek AP Genel Kurulu'nun gündem konuları içerisinde, Avrupa Birliğinin (AB) durumu, AB üyesi ülkelerdeki kamuya açık alanlarda ücretsiz internet, böcek ilaçlı yumurta krizi, Kuzey Kore'nin nükleer tehdidi, Türkiye ve AB ilişkilerinin geleceği, Venezuela krizi, AB-Hindistan arasında iş birliği ve serbest ticaret anlaşması gibi başlıklar yer alıyor.

AP, Myanmar ve Arakanlı Müslümanların durumunu, Genel Kurul'un son gününde, Kamboçya, Gabon ve Laos'taki krizlerin görüşüleceği bir oturumda değerlendirecek.

Myanmar ordusunun "silahlı militanlarla" mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere karşı saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman yaşamını yitirdi. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi sebebiyle ölen sivil sayısı tam olarak belirlenemiyor.

Saldırılarda 150'den fazla köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı. On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor. BM'ye göre, 25 Ağustos'tan bu yana Bangladeş'e sığınanların sayısı 313 bine ulaştı.