Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu'l Gayt ile Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi'nin, IKBY’nin illegal olarak gerçekleştirdiği sözde bağımsızlık referandumu ila ilgili telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Arap Birliği tarafından yapılan açıklamada, gerçekleştirilen telefon görüşmesinde 25 Eylül’den itibaren Irak’taki olaylar hakkında konuşuldu.

Irak yönetiminin anayasaya aykırı olarak yapılan referandum hakkında görüşleri ve ülkenin toprak bütünlüğünün sağlanması için Arap Birliğinden beklenenler hakkında bilgi alan Ebu'l Gayt, Caferi'ye Irak'ın çoğulcu ve toprak bütünlüğünü korumak için ara buluculuk yapmaya hazır olduklarını belirtti.

ABD’DEN SKANDAL REFERANDUM AÇIKLAMASI

Diğer yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın illegal referandumu gerçekleştiren IKBY'ye ilişkin yaptığı açıklamalar hakkında görüşlerini ifade etti.

Sözcü Nauert, başkent Washington'da gerçekleştirdiği basın toplantısında kendisine sorulan ‘Siz yapıcı diyalog kurulmasını ifade ediyorsunuz. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, KIBY’ne sınırını kapatmak ve petrol ihracatını durdurmaktan bahsediyor. Muslukları kapattığımızda, gelirleri olmayacak ve aç kalacaklar şeklinde konuşuyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?’ sorusunu ‘Bu açık ve net olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir tehdit oluşturuyor. Ancak kendisinin açıklamaları hakkında yorumda bulunamayacağım’ şeklinde cevap verdi.