Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin telefonla görüşmelerinin hemen ardından konu ile ilgili yardım çalışmaları gerçekleştirilmeye başlandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüşmelerin ardından, Arakan’a ilk yabancı yardım kuruluşu olarak Myanmar TİKA yetkililerinin girmesine ve öncelikle bin tonluk yardım iletilmesine izin verildiğini belirtti.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suu Çii'nin sabah saatlerinde yaptıkları telefon görüşmesine yönelik açıklamalarda bulundu.
‘Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün Myanmar devlet başkanı ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Arakan’a ilk yabancı yardım kuruluşu olarak Myanmar TİKA görevlilerinin girişine ve ilk öncelikle bin tonluk yardımda bulunmasına izin verildi.’ açıklamasını yapan Kalın, yardımların, saldırıların ardından yüzlerce ailenin evinden ve köyünden uzaklaştırıldığı Rakhayn'ın kuzey bölgesi Maungtaw ve Buthi Taung'a iletilmek üzere Rakhine Eyalet Hükümeti ortaklığı ile yapılmasının planlandığını ifade etti.

Kalın, ‘Bu şekilde Türkiye, TİKA Myanmar ve Dakka ofislerinin yer aldığı ülkelerin hükümet görevlileri ile beraber hazırladıkları ve onay görmesinden sonra, sınırın iki tarafında da yardıma ihtiyaç duyan Arakanlı Müslümanlara ulaşarak toplamda ilk etapta 100 bin aileye yardım yapılacaktır’ dedi.