Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Arakan’da yaşanan insan katliamına sessiz kalmayarak Myanmar devlet başkanı ile dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı’nın görüşmesinden hemen sonra bölgeye ilk olarak Türkiye’den yardım gideceği haberi alındı.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün zulüm altında bulunan Arakanlı Müslümanlara TİKA’nın yardım götüreceğini açıkladı. TİKA’nın Arakan’a yardım götürmesinin kabul görmesinin ardından ilk etapta bin ton yiyecek ve giyim yardımı hazırlandı.

YARDIMLAR HELİKOPTER ARACILIĞI İLE YAPILACAK

Bölgede yaşanan belirsizlikler ve endişelerden dolayı yardımlar Rakhine Hükümeti ile beraber yarından sonra askeri helikopterler vasıtası ile dağıtılmaya başlanacak.

Türkiye’den giden yardımlar sadece bununla sınırlı olmayıp, Rohingyaların acil ihtiyaçları olan öncelikle gıda ve giyim malzemeleri olarak, ilaç vb. sağlık malzemeleri de sıklıkla Rakhayn Hükümeti ile ortaklık halinde ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılacak.

DIŞİŞLERİ BAKANI’DA GİDİYOR

Arakan’da yaşanan insanlık dışı olaylardan dolayı bölgeden kaçarak Bangladeş’e sığınan Müslümanların sayısı 100.000 olarak tahmin ediliyor. Dışişleri Bakanı ve TİKA’nın Başkanlarının da bulunduğu bir heyet, Perşembe günü bölgeye bizzat giderek ziyaret ve yardımda bulunacak.