Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna yönelik hazırlıkları yapılan konferansa, Ankara Valiliğince, terör örgütleri tarafından istismar edileceği ve kullanılacağı nedeniyle yasaklama getirildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, bugün Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir otelde ‘Kürdistan Bölgesi Bağımsızlık Referandumu ve Türkiye-Kürdistan Bölgesi İlişkilerinin Geleceği’ adı altında bir konferans yapılmasının planlandığı ifade edildi.

Ankara Valiliği, bu tür hazırlıkların, terör örgütleri tarafından fırsat kaynağı olabileceğini ve güvenliği tehlikeye atacağından dolayı söz konusu referandum konferansına yasak getirdi.

IKBY REFERANDUMU OYLADI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi meclisi referandum kararını yüzde 8 farkla kabul etti.

BARZANİ GERİ ATMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumundan geri dönüş olmadığını ifade etti.

IKBY Başkanı Barzani Erbil'de bir grup akademisyenle buluştu. Burada verdiği demeçte Barzani, "Tüm taraflara referandumdan geri adım atılmayacağı ve zamanında yapılacağı teminatını veriyorum." dedi.

Irak merkezi yönetimiyle 2003 senesinden sonra ortak hareket etmek için çaba sarf ettiklerinin altını çizen Barzani, şunları kaydetti:

"Fakat ortaklık anlayışı onlarca kez bitti. Anlaşılan o ki Kürtler Bağdat'ta istenmiyor. Irak siyasetinin ömrünün bu şekilde uzaması felakete yol açar."