ABD ile Kuzey Kore arasında devam yüksek gerilim yeniden alevlenmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore' nin denediği füzenin Japon toprakları üzerinden geçmesi, ABD yönetimi tarafından bir gözdağı olarak algılandı. Buna karşılık olarak Amerika Birleşik Devletleri' nin B-1 ağır bombardıman uçakları Kore yarımadası üzerinde uçuş yaparak Kuzey Kore' ye sert bir cevap vermiş oldu.

ABD'DEN TEHDİT GİBİ TATBİKAT! UÇAKLAR BOMBA YÜKLÜ İDİ

Güney Kore Hava Kuvvetleri' ne bağlı olan uçaklar ile bölgede tatbikat uçuşu gerçekleştiren Amerika Birleşik Devletleri, yapılan uçuşta tüm hava gücünü gösteren unsurlarını gözler önüne sererek tehditkar bir uçuş yaptı. İki adet B-1B bombardıman uçağı, dört adet F-15 savaş uçağı ve dört adet F-35B savaş uçağının Kore yarımadası üzerinde uçuş yaparken, uçakların seyir anında bomba yüklü oldukları belirtildi.


GÜNEY KORE'DEN AÇIKLAMA...

Güney Kore Hava Kuvvetleri dev gövde gösterisinden sonrabir beyanda bulundu. Yapılan beyanda, bombardıman ve savaş uçakları ile yapılan tatbikatın, Kuzey Kore' nin balistik füze denemesine "güçlü bir cevap" niteliği taşıdığı ifade edildi.

ABD' DEN GÜNEY KORE' YE DESTEK AÇIKLAMASI GELDİ

Güney Kore, tehlikeli füze denemesinden sonra Kuzey Kore' den gelecek olası bir saldırıya karşı ABD' li müttefiklerinden Guam' daki Amerikan B-1B bombardıman uçaklarının ülkesine konuşlandırılmasını talep etmişti.