ABD'nin batısındaki California ve Arizona ile Kanada'da süren orman yangınları bi türlü kontrol edilemiyor.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, gelen çok Afrika sıcakları ile birlikte gelen alevlerin yuttuğu yerleşim yerlerinde evlerin küle döndüğünü açıkladı.


ÇOK SAYIDA İNSAN TAHLİYE EDİLDİ


California'da geniş alana dağılan iki büyük yangın dört bin insanın evlerini bırakıp kaçmalarına neden oldu. Bölgede yaşayan 7 bin 400 kişiye de tahliye için  hazırlık yapmaları emri verildi.

5 BİN İTFAİYECİ YANGINI SÖNDÜRMEYE ÇALIŞIYOR


Ortalama 11 kilometrekarelik bölgenin yandığı alanda alevlerin yayılmasının devam edeceği öngörülüyor. Yangının engellemek üzere can hıraş bir biçimde mücadele veren itfiayicilerden dördü yaralandı. California çapında devam eden 14 yangın, yaklaşık 5 bin itfaiyeici tarafından söndürülmeye uğraşılıyor.


KANADA'DA 200'DEN FAZLA YANGIN


Kanada'nın Pasifik Okyanusu kenarında  bulunan eyaleti British Columbia'da ise, 200'den fazla noktada orman yangını mevcut. Yüzlerce evin yandığı British Columbia'da iki havaalanı hangarı da alevlerden nasibini aldı.

Büyük uğraşlar verilen ancak bir türlü kontrol altına alınan yangınlardan hayvanlarda etkilendi. Doğal ortamlarında yaşayan binlerce hayvanın telef olduğu belirlendi.