Körfez’de yaşanan Katar krizi yepyeni bir çıkmaza girdi.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, krizi sonlandırmak üzere Katar’a sundukları 13 maddelik istek listesinin kabul görmemesinin ardından, siyasi, ekonomik ve hukuki ‘güncel önlemler’ alacaklarını açıkladı.

TALEP LİSTESİ GERİ ÇEKİLDİ

Dört ülke, Katar'la müzakerelerin tıkandığını, bu sebeble istek listesini geri çekerek yaptırım kararı aldıklarını duyurdu.

"KATAR SÜRECİ SABOTE ETTİ"

Beyannamede, “Katar hükümeti anlaşmazlıkları çözmek için yürütülen diplomatik çabaları sabote etti. Katar’ın istekleri reddetmesi, çevrenin istikrarını ve güvenliğini sabote sürdüreceğini doğrulamıştır” denildi.

13 İSTEĞE VERİLEN YANITI BİLDİRMEK İÇİN KUVEYT'E GİTTİ

Mevzu bahis konusu olan  istenilen 13 maddelik taleplere dönük  ülkesinin almış olduğu kararı bildirmek adına Abdurrahman’ ın, Kuveyt Emiri Sabah el- Ahmed el- Cabir es- Sabah ile bir araya gelmesi hedeflenmekte.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yemen, Mısır ve Bahreyn 5 Haziran'da yaptıkları beyan ile Katar ile olan tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar' a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti.