Almanya'nın Hamburg şehrinde 7-8 Temmuz'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'ni takip etmek isteyen 32 gazetecinin, güvenlik sebepleri nedeniyle akreditasyonunun iptal edildiği açıklandı.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, verdiği yazılı açıklamada, G20 Liderler Zirvesi için toplam 5 bin 101 gazetecinin akreditasyon yaptırdığını fakat bunlardan 32'sinin akreditasyonunun iptal edildiğini belirtti.

Federal Kriminal Dairesinin (BKA) ve Federal Basın Dairesi'nin bahsi geçen karara beraber vardıklarının altını çizen Seibert, akreditasyon iptalinin güvenlik nedeniyle alındığını vurguladı.

Yapılan açıklamada, bunun dışında 9 gazetecinin G20 Liderler Zirvesi basın merkezinde akreditasyon kartlarına el konulduğu ve diğer akreditasyonu iptal edilen 23 gazetecinin ise zirveye hiç gelmedikleri ortaya atıldı.

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başkanı Frank Überall, güvenlik güçlerinin söz konusu uygulamasını eleştirmişti.

sözde özgürlükler ülkesi Almanya daha önce whatsapp konuşmalarınıda izlemişti

ALMANYA WHATSAPP YAZIŞMALARINI OKUYOR

Bugün  gerçekleştirilen Federal İçişleri Bakanları toplantısında, terörle daha verimli mücadele edebilmek hedefiyle telefonla yapılan görüşmeler ve kısa mesajlarda olduğu üzere, WhatsApp konuşmalarının da güvenlik birimlerince kayıt altına alınması şeklinde karar alındı.

Dresden'de yapılan toplantından sonra "Suçların takibi hususunda yasal bir boşluk olması kabul edilemez" diyen Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, güvenlik ekiplerinin hukuki ve teknik açıdan donanımlı olması icap ettiğini söyledi.

Getirilen karara karşı çıkanlar, kararla haberleşme özgürlüğünün mahremiyetinin bozulduğunu savunurken, destekleyenler ise, telefon görüşmeleri ve kısa mesajları takip edebilen güvenlik ekiplerinin WhatsApp konuşmalarını da izleyememesinin saçmalalığına vurgu yapıyor.