Almanya'nın kamuya ait yayın kolu ARD'ye bağlı tagesschau.de haber ajansında, Almanya ile Türkiye arasında olan ortak güvenlik konusunu son derece yakından ilgilendiren bir haber yayınlandı.

GÜVENLİK RİSKİ YÜKSEK ÜLKELER

DW Türkçe'nin Alman medyasından aktardığı habere bakılırsa, Federal İçişleri Bakanlığı Türkiye'yi ‘Almanya’nın gizli sırlarını bilen, istihbarat birimlerinde görev yapanlar gibi kişilerin 'özel güvenlik tehlikesiyle' burun buruna olduğu’ ülkelerin yer aldığı bir listeye eklemek istiyor.

Bu çalışanlara ilişkin korkutma ve şantaj çalışmaları güvenlik tehlikeleri içinde yer alıyor.

LİSTEDE NATO ÜLKELERİ YOK

Yayınlanan haberde ‘İstihbarat görevlileri için devletler listesi’ (Staatenliste für Nachrichtendienstmitarbeiter) isimli listede görülüyor ki Çin, KDHC, Pakistan ve Rusya'nın da yer aldığı 30 ülkenin bulunduğu, ama NATO ülkelerinin söz konusu listede olmadığı ifade ediliyor.

ALMANYA SİLAH SEVKİYATINI DURDURDU

Bakan Gabriel, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerilimden dolayı, Türkiye’ye sözleşmeler dahilinde olan silah sevkiyatından vazgeçtiklerini söyledi. Gabriel, ‘Normalde NATO müttefikimize silah sevkiyatı yükümlülüğümüz var. Ama yaşanan gerginlik sebebi ile Türkiye’ye silah sevkiyatını durdurduk.’ dedi.

Bu yöndeki ortaklığın yalnızca Almanya'nın uluslararası anlaşmaların içerisinde bulunduğu sektörlerde yürüttüğünü ifade eden Gabriel, söz konusu anlaşmalarda silahın olmadığını sadece yük araçlarının söz konusu olduğunu söyledi.