Alman gazeteleri, Türkiye'de suçsuz yere birçok Alman yurtdaşının tutuklandığı yalanını attı. Ticari yaptırımlardan, ambargo çağrısına Türkiye ile yürütülen Avrupa Birliği müzakerelerinin durdurulmasına kadar ağır yaptırım isteyen alman gazeteleri yalan haberlerle Türkiye'yi birçok alanda karalamaya çalışması başlattı. 

Alman gizli servisine yakınlığı ile tanınan Bild gazetesinde yayınlanan bir yalan haberde ise, Almanya'da okumuş ve tatil için Türkiye'ye gelen kız öğrencilerin baskı ile evlendirildiği yalanı manşete taşındı. Haberde hiçbir kaynak gösterilmedi. Kız öğrencilerinin Türkiye'ye gidişinde durumlarını Alman elçiliklerine bildirmesini isteyen gazate,Almanları açıkça Türkiye'ye karşı provokatif eyleme davet etti.

NELER OLMUŞTU

Büyükada'da toplantı yapan alman ajanı olan 10 kişi için terör örgütüne yardım etmek suçundan tutuklama istendi.

Edinilen bilgiye göre Büyükada'daki toplantı yaptıkları esnada ihbar üzerine gözaltına alınan uluslararası insan hakları örgütlerinin temsilcisi 2'si yabancı uyruklu 10 şüpheli, 'FETÖ'ye yardımda bulunma' ve 'Terör örgütlerinin hedefleri doğrultusunda toplumsal kaosa dönüşecek hareketlenmeler yaratmak hedefiyle toplantı yaptıkları' iddiasıyla tutuklanmaları istemiyle nöbetci Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Şüphelilerin, ByLock kullanan FETÖ üyeleriyle görüşme kaydı ve irtibatları bulunduğu ifade edildi.

EĞİTİM TOPLANTISINDA YAKALANDILAR

İstanbul Büyükada'daki "eğitim toplantısı"na 5 Temmuz tarihinde polisin yaptığı baskınla gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Helsinki Yurttaşlık Derneği'nden Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun ile Veli Acu, Eşit Haklar İzleme Derneği'nden Nejat Taştan, Hak İnisiyatifi'nden Şeyhmuz Özbekli, İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi Ali Garawi ve Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi Peter Steudtner'ın İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'ndeki işlemleri tamamlandı. 10 kişi İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü. Şüphelerin yakınları ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, avukat Eren Keskin, Hrant'ın Arkadaşları grubu üyeleri de destek amacıyla İstanbul Adalet Sarayı'na geldi.