Almanya'da Katolik Kilisesi'nin tanınmış tarihi korolarından olan "Regensburger Domspatzen"da papaz ve öğretmenlerin, en az 547 çocuğa senelerce cinsel tacizde bulunduğu ve şiddet uyguladığı ortaya çıktı.

Katolik Kilisesi ve koronun yer aldığı Regensburger Domspatzen Okulu tarafından çocuk tacizlerinin ortaya çıkarılması adına görevlendirilen avukat Ulrich Weber, oluşturduğu raporda, 1945-1990 seneleri içerisinde en az 547 çocuğun şiddet gördüğünü ve cinsel tacize uğradığını aktardı.

Weber, Papa 16. Benedictus'un kardeşi Georg Ratzinger'in de 1964-1994 senelerinde koronun yöneticiliğini yaptığına vurgu yaparak Ratzinger'in olayları görmezden geldiği için sorumluluk taşıdığının altını çizdi.

Weber, zaman aşımı sebebiyle suçlamalarla alakalı herhangi bir adli işlem yapılmayacağını belirtti.

Raporda, şiddet ve cinsel taciz mağdurlarının yaşadıklarını 'cehennem", "hapishane" ve "toplama kampı'' sözcükleriyle anlatmaya çalıştığına vurgu yapıldı.

Kilise daha evvel bahsi geçen kişilere 5 bin ila 20 bin avro tazminat ödemeyi kabul etmişti.

Bin yılı aşkın geçmişe sahip Regensburger Domspatzen, Almanya'nın en eski çocuk korosu olarak biliniyor.

ALMANYA AYAĞA KALKTI

Almanya'da halk ve bazı sivil toplum kuruluşları ise olaya sessiz kalmadı. Vakanın artık zaman aşımına uğramış olsa dahi bahsi geçen konuda mağdur çocuklar olduğu yeniden dava edilmesi ve suçluların en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyorlar.