Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Hamburg’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’ne yönelik şehirde perşembe gününden beri yapılan, şiddet içeren gösterilere sert tepki verdi.

Gabriel, Bild am Sonntag gazetesinde çıkan yazısında, Hamburg’daki inanılmaz şiddetin sonuçsuz kalmaması gerektiğini ifade etti.

Şiddet olaylarının siyasetle herhangi bir alakasının olmadığını belirten Gabriel, “Faillerin, Neonazilerden ve onların kundaklama eylemlerinden farkı yoktur." dedi.

'BU BOYUTTA OLAY YAŞAMADIK'

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, G20 Liderler Zirvesi'nin yapıldığı Hamburg'da oluşan şiddet olaylarıyla alakalı "Almanya'da son yıllardaki gösterilerde bu boyutta şiddeti yaşamadık." ifadelerini kullandı.

Hamburg'da gösterilerde yaralanan polisleri ziyaret eden Steinmeier, Hamburg Fuar Merkezi önünde basın mensuplarına verdiği demeçte, olaylar esnasında 200'den fazla polisin yaralandığını belirtti

Polislere yalnızca geçmiş olsun demediğini, aynı zamanda teşekkür ettiğini de belirten Steinmeier, polisleri ziyaretinde, son günlerde yaşananlara dair bilgi de aldığını kaydetti.

BÖLGE SAVAŞ YERİ GİBİ

Steinmeier'e eşlik eden Hamburg Eyaleti Başbakanı Olaf Scholz da polislerin cesurca görev yaptıklarını ifade ederek faillere yüksek cezalar verilmesini istedi

Hamburg'da perşembe günü başlayan ve şehrin kimi bölgelerinde dün akşama dek devam eden gösterilerde çok sayıda araç ateşe verilmiş, protestocular tarafından kurulan barikatlar yakılmış, yağmalamalar yaşanmış, polis ve göstericiler arasında çatışmalar çıkmıştı.