Almanya'da Nazilere benzeyen aşırı sağcı parti, seçimlerin ardından parlamentoyu oldukça etkileyecek gibi gözüküyor.

MERKEL’E CEZA

Almanya'da yarım yüzyıldır ilk defa parlamentoya girmek için hazırlık yapan Nazilere benzetilen aşırı sağcı bir parti, Başbakan Angela Merkel'in Almanya’nın kapılarını göçmenlere ve mültecilere açmasından dolayı ‘ağır bir ceza’ verileceğini belirtti.

ALMANYA’NIN 3. BÜYÜK PARTİSİ

Almanya’nın Alternatif (AfD) partisinin, 24 Eylül tarihindeki seçimlerinde yüzde 12 oy alarak ülkenin üçüncü büyük partisi olacağı yapılan anketlerde belli oluyor.

MECLİSTE YAN YANA OTURMAYACAKLAR

Nazilere benzeyen bir partinin Alman demokrasisinde yer edinmesi mevcut partilerin rahatsız olmasına neden oluyor. Partiler hiçbir şekilde AFD ile ortaklıkta bulunmayacak ve bu parti ile yan yana gelmeyecekler.

ALMANYA’DAN ÇARPICI AÇIKLAMA

Diğer yandan, Almanya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Türkiye’de olan mevcut konumda ilişkilerin sürdürülmesinin pek mümkün olmayacağını söyledi.
Gabriel, ‘İnsan haklarını, basın özgürlüğünü tanımayan ve AB vatandaşlarını ortada bir neden olmaksızın cezaevine atan bir ülkeyle üyelik müzakerelerini devam ettiremeyiz’ açıklamasında bulundu.

HÜKÜMET DEĞİŞMELİ

Dışişleri Bakanı söz konusu AB üyeliği hakkında Türkiye ile ‘AB üyeliğinden ziyade başka durumlarda bir işbirliği’ ne gidilebileceğini fakat bunun içinde ‘Türk hükümeti değiştiği vakit gündeme getireceğini’ söyledi.