Türkiye ile Almanya arasında gerginlik sürerken Başbakan Merkel, AB üyesi ülkelere çağrıda bulunarak üyelik müzakerelerinin yeniden görüşmesini talep etmişti.

Daha önce Türkiye'ye seyahat ikazında bulunan Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Başbakan Merkel gibi Türkiye'nin AB sürecinden rahatsız.

"MEVCUT HALDE AB'YE GİREMEZLER"

T-online'a demeç veren Gabriel, üyelik müzakerelerinin durdurulmasını isteyerek, "Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayı Martin Schulz'un görüşünü tamamen destekliyorum. Bunun dışında, neredeyse tüm Alman vatandaşlarının Türkiye'nin mevcut haliyle hiçbir zaman AB'ye giremeyeceği düşüncesini savunduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

MERKEL: MÜZAKERELER ASKIYA ALINMALI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB'nin Türkiye ile ilişkilerinin geleceğini ekim ayında masaya yatıracağını aktararak, buna üyelik müzakerelerinin askıya alınması ya da sona erdirilmesine ilişkin tartışmanın da dahil olduğunu söylemişti.

Türkiye'den bu kadar rahatsız olmalarının sebebi ise, yaşanan ekonomik büyüme. Türkiye Almanya'ya karşı ciddi derecede bir büyüme kaydederek birçok Avrupa ülkesini geride bırakmıştı.

Öte yandan Almanya Türkiye'ye ne kadar düşmanca tavır takınsa da ülkemizden ihraç ettikleri malların büyüklüğü bir hayli fazla.