ABD' li istihbarat yetkilileri, Katar'ın resmi haber ajansı olan QNA' nın internet sitesine siber saldırı yolu ile yanlış bilgiler ekleyerek Katar krizinin ortaya çıkmasına sebep olan sürecin arkasında BAE' nin olduğunu iddia etti. ABD' li istihbarat yetkililerinin beyanına göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetimi, Katar hükümetinin resmi haber ajansı olan QNA'nın internet sitesine siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler eklenmesini düzenleyerek Katar krizinin patlak vermesine zemin hazırladı.

İSTİHBARAT YETKİLİLERİ WASHİNGTON POST'A AÇIKLAMADA BULUNDU

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve adının açıklanmasını istemeyen ABD' li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, Katar krizine neden olan sürecin arkasında BAE'nin yer aldığı iddia edildi. İddiaya göre, BAE'nin üst düzey yetkililerinin mayısta onayladığı plana göre bazı kişiler, Katar resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesine siber saldırı düzenledi ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye atfen ABD karşıtı ve İran'ı destekleyen açıklamalar paylaştı.

SİBER SALDIRI BAE'NİN İŞİ

ABD'li istihbarat yetkilileri, geçen hafta yaptıkları son analizde, ellerindeki bulguların siber saldırı konusunda BAE'yi işaret ettiği noktasında mutabık kaldı. Ancak siber saldırıyı BAE'nin kendisinin mi yoksa bu ülke adına iş yapan başkaları tarafından mı yapıldığının henüz kesin olarak tespit edilemediği bildirildi.