Ürdün'de ABD'li 3 askeri eğitmeni öldürmek suçlamasıyla Ürdünlü bir askerin ömür boyu hapis cezasına çaptırıldığı açıklandı. Ürdün Askeri Mahkemesi, Cafr bölgesinde bulunan Kral Faysal Askeri Hava Üssü' nde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan 3 askeri eğitmeni öldürmek ile suçlanan 39 yaşındaki asker Maarik el Tawaiha hakkında ömür boyu hapis cezası verdi. Mahkemenin ayrıca askerin, ömür boyu kamuya yararlı ağır işlerde çalıştırılmasına da hükmettiği ifade edildi.

"BEN İŞİMİ YAPIYORDUM" AÇIKLAMASINDA BULUNDU

Ürdünlü asker Maarik el Tawaiha ise üssün saldırı altında olduğunu zannettiği için ve dur ihtarına uymadıkları için Amerika Birleşik Devletleri askerlerine ateş açtığını vurguladı. Mahkeme salonu çıkışında konuşan Tawaiha, "Krala sonsuz saygım var. Ama ben işimi yapıyordum." dedi.

3 ABD'li askeri öldüren Ürdünlü askere müebbet hapis

 

3 ABD'li askeri öldüren Ürdünlü askere müebbet hapis

Öte yandan üst düzey Arap kaynaklar ile belgelendirilen haberde, ekonomik ambargoyu genişletme, Katar’ın Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeliği ile ambargo faaliyete geçiren ülkelerdeki varlıklarını dondurmanın bahsi geçen önlemler arasında yer bulduğunu ifade edildi. Bu kapsamda, Bahreyn’de askeri üs kurma planının da bulunduğu kaydedildi. Söz konusu önlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda Mısır’ın ilk defa Körfez bölgesinde askeri varlığı olacağına dikkat çekildi.