Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği’ni , Türkiye arasında giderek gerginleşen ilişkisi i.in koz olarak kullanmaya çalıştı.
Merkel, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giremeyeceğini çok net bir şekilde ifade ederken Ekim ayında AB ile Türkiye ilişkilerinin görüşüleceğini belirtti.

MERKEL'İ TAKAN YOK

Almanya Başbakanı Merkel ve Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel tarafından yapılan Türkiye'ye tehdit konuşmalarına karşılık olarak Avrupa Birliği içerisinden sesler yükselmeye başladı.

TÜRKİYE ÖNEMLİ AKTÖR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile ilişkilerinin kesilmemesini isteyerek önemli bir ortak olduğu yönde konuşma yaptı.

Merkel'le yakın ilişkileri olan Macron'un bu konuşmaları, birliğin içeriden çatlak vermeye başladığını gözler önüne seriyor.

TÜRKİYE’DEN VAZGEÇEMEYİZ

Macron, yaptığı konuşmada, ‘AB için Türkiye vazgeçilemez bir partner olduğu bir gerçek. Türkiye bu bölgenin güvenliğinin sağlanmasında önemli ve ciddi bir aktör görevinde. Bununla birlikte en güçlü ve askeri durumu çok iyi olan NATO müttefikleri arasındadır.’ sözlerine yer verdi.

Fransa'dan sonra Finlandiya ve AB yetkililerinden söz konusu açıklama ya benzer konuşmalar geldi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Türkiye’ile ilişkilerin kesilmemesinin AB için yrarlı olacağını dile getirdi.

AB Temsilcisi Mogherini de, ‘Türkiye ile konuşmayı sürdüreceğiz.’ Şeklinde konuştu.