ABD Başkanı Donald Trump, İran, Libya, Somali, Suriye, Yemen, Çad, Kuzey Kore ve Venezuela’da bulunan ABD vatandaşlarına sıkı güvenlik kontrolleri ve bu kapsamda seyahat kısıtlamalarını içeren yeni bir kararı onayladı.

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklama ile birlikte yeni seyahat kısıtlama kararına yönelik tüm detaylar kamuoyuna bildirildi.
Bu karara göre yeni seyahat kısıtlamaları, pazar günü zamanı biten ‘Trump'ın vize yasağı kararnamesinin’ yerine geçecek ve 18 Ekim tarihinden itibaren uygulamaya koyulacak. Verilen yeni kararla birlikte seyahat kısıtlamaları ve sıkı güvenlik kontrollerinin lazım olduğu ülkeler İran, Libya, Somali, Suriye, Yemen, Çad, Kuzey Kore ve Venezuela olarak belirtildi.

ABD ELÇİLİĞİNDEN REFERANDUM UYARISI

Diğer yandan, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yarın "anayasaya aykırı" referandumu gerçekleştirmesi durumunda bölgede karışıklık çıkabileceği ikazında bulundu.

Büyükelçiliğin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Irak'taki ABD vatandaşlarını, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de bağımsızlık referandumunu gerçekleştirmesi durumunda çıkabilecek muhtemel karışıklığa karşı ikaz ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Olası bir duruma karşı, ABD'nin Irak'taki diplomatik misyonunun sınırlanacağı bilgisine yer verilen açıklamada, "Bilhassa ABD vatandaşları, Irak merkezi hükümeti ve Kürdistan Bölgesi arasındaki tartışmalı bölgelerde seyahat etmekten kaçınmalıdır." uyarısı yapıldı.