Amerkia Birleşik Devletleri' ne  giden uçaklarda dizüstü bilgisayar ve elektronik cihaz yasağının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) adına kaldırıldığı bildirildi. CNN' nin haberine göre, ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Etihad Havayollarının Abu Dabi Uluslararası Havalimanı' ndan Amerika' ya yaptığı seferlerde yolcuların kabinde dizüstü bilgisayar ve elektronik cihaz taşımasına toleras tanındı. Daha önce uygulanan yasağın, ek güvenlik önemlerinin yürürlüğe sokulması üzerine kaldırıldığı ifade edildi.

BAKANLIK SÖZCÜSÜ LAPAN'DAN AÇIKLAMA

Bakanlık Sözcüsü olan David Lapan, Ulaştırma Güvenlik İdaresi' nin bu yeni güvenlik önlemlerini "görsel teyitle" onayladığını, Etihad' ın çabalarının, "yeni tedbir arayışındaki yerli ve yabancı havayolu şirketleri için örnek" teşkil ettiğini ifade etti.

BAE' nin başkenti Abu Dabi' den Amerika Birleşik Devletleri' ne haftada 45 sefer yapan Etihad Havayolları, kararı memnuniyetle karşıladı. ABD, mart ayında aralarında Türkiye' nin de içinde olduğu birçok ülkeden ABD' ye yapılan uçuşlarda, yolcuların elektronik cihazlarını yanlarına almalarını yasaklamıştı. Ortadoğu ve Afrika' da sekiz ülkede dokuz havalimanından ABD' ye gerçekleşen uçuşlarda kabin içinde cep telefonundan büyük elektronik cihazlar taşınması durumu hala yasaklı.