ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'nin yeni bir füze fırlatmasına ilişkin, "Devam etmekte olan füze denemeleri sadece Kuzey Kore'nin diplomatik ve ekonomik olarak yalnızlaşmasına neden oluyor." ifadesini kullandı.

Öte yandan tüm dünyayı karşısına alan Pyongyang yönetimi, bu kez tehdit boyutunu artırdı.

Kuzey Kore'nin dış dünya ile ilişkilerinden sorumlu olan Kore Asya-Pasifik Barış Komitesi, BMGK'nın ülkeye yönelik yeni ekonomik yaptırım kararından sonra çok sert bir açıklama yaptı.

"JAPONYA'NIN YAKINIMIZDA YER ALMASINA GEREK YOK "

Resmi yayın organı KCNA'nın aktardığı açıklamada "Japonya'yı oluşturan 4 adanın 'Juche' nükleer bombasıyla denize batırılması gerekir. Artık Japonya'nın yakınımızda var olmasına gerek yok" dendi.

ABD'Yİ KARANLIĞA ÇEVİRELİM

Yapılan açıklamada "İğrenç yaptırım kararı sebebiyle ABD kuduz köpekler gibi dövülmeli" denilerek, "ABD anakarasını küle ve karanlığa çevirelim. Öfkemizi, şimdiye dek hazırladığımız tüm misilleme araçlarıyla çıkaralım" ifadeleri kullanıldı.


KUZEY KORE'NİN HİDROJEN BOMBASI

Pyongyang yönetiminin 2006 senesinden bu yana en güçlü nükleer denemesini 3 Eylül'de yapmasından sonra, ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı, Pazartesi günü BMGK'da oybirliğiyle kabul edilmişti.