ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Küba'nın başkenti Havana'da çalışan büyükelçilik görevlilerinin bir kısmı ile ailelerini Amerika’ya geri istendi. Bakanlık personellerini geri istemesi ile birlikte ABD vatandaşlarına da Küba'ya seyahat uyarısında bulundu.

ABD idaresinin bu kararı, büyükelçilik de görevli personellerinin bir süredir ne sebepten olduğu açıklanmayan sağlık sıkıntıları yaşamasının ardından verdi.

Ağustos ayından itibaren 21 diplomat ve ailesi nedeni bilinmeyen bir durumdan dolayı işitme kaybı, beyin sarsıntısı veya bulantı, baş ağrısı ve kulak çınlanması gibi rahatsızlıklar yaşıyordu. Diplomatların sağırlığa neden olan bir çeşit sonik cihazla saldırı gerçekleştirilmiş olabileceği öne sürülüyor.

TRUMP: KÜBA’YA KAVUŞACAĞIZ

Diğer yandan geçtiğimiz aylarda, Amerikan Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Amerika'de Kübalı elitlerin çoğunlukla yaşam sürdüğü Miami'de verdiği demeçte, Amerika’nın Küba politikasında değişime gittiklerini belirterek, "Derhal yürürlüğe sokmak üzere, önceki Amerika yönetiminin Küba ile yaptığı tek taraflı anlaşmayı iptal ediyorum." demişti.

Küba'da yaşanan insan hakları ihlallerini takip ettiklerini belirten Trump, "Yakında özgür bir Küba'ya kavuşacağız." diye konuştu. Ve Küba ile ilişkileri eski yönetimden farklı politikalar yürüteceklerini beyan etmişti.