ABD, Rusya'nın San Francisco şehrindeki başkonsolosluğu ile başkent Washington ve New York'taki ek temsilciliklerini kapatmasını talep etti.

2 EYLÜL'E KADAR SÜRE


ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Rusya'ya 2 Eylül'e dek süre tanınındığı kaydedildi ve kararın Rusya'nın kendi topraklarındaki Amerikan temsilciliklerini azaltma girişimine karşı bir misilleme olduğu açıklandı.

Rusya, ABD'nin uyguladığı yaptırımlar gerekçesiyle ülkedeki ABD temsilciliklerini azaltacağını duyurmuştu.

RUSYA ABD'NİN TUTUMLARINA SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzia, ABD'nin, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze programlarını desteklemesi nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulama kararına dair "Rusya ile bağlantılarını düzeltmek istediğini belirten ABD'nin bu hasmane adımı pozitif atmosfer oluşturulmasına yardımcı olmayacak." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzia, basın mensuplarına verdiği demeçte, ABD'nin tek taraflı yaptırımlarını kınadıklarını ve bu yaptırımların meşru olmadığını dile getirdi.

BU ADIM POZİTİF ATMOSFER OLUŞTURMAYACAK

Vasily Nebenzia, "Rusya ile bağlantılarını iyileştirmek istediğini ifade eden ABD'nin bu hasmane adımı pozitif atmosfer oluşturulmasına yardımcı olmayacak." dedi.

ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze programlarını destekledikleri gerekçesiyle çoğu Rus ve Çinli 16 kişi ve kuruluş hakkında yaptırım kararı vermişti.