Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye rejimine karşı gerçekleştirdiği hava saldırısı sonrasında Şam yönetimi, savaş uçaklarını büyük bir kısmını tek tek Tartus'ta bulunan Rus üssüne yolluyor. Amerika Birleşik Devletleri bir savunma yetkilisi tarafından bu iddia gerçekleştirildi. Amerika'ya göre, Şam yönetimi olası başka bşr hava saldırısına maruz kalmamak ve ondan korunmak için böyle bir tutum gösterdi.

İdlib'te gerçekleştirilen kimyasal saldırı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri Hava Savunması Akdeniz üzerinden Suriye'nin Şayrat Hava Üssü'nü füze ile bombalamıştı. Şimid söylenen bir iddiaya göre bir hamlede Suriye tarafından yapıldı. Amerikalı yetkililere göre Şam yönetimi, savaş uçaklarının büyük bir kısmını Rusya'da yer alan Tartus üssüne götürüyor.

SURİYE YALANLADI

Amerikalı olan savunma bakanlığı yetkilisine göre, Suriye operasyon uçaklarının büyük bir kısmını Rusya'nın Hmeymim Üssü'ne götürüyor. Bunu yapma sebepleri ise olabilecek bir Amerika Birleşik Devletleri füze saldırısından etkilenmemek. Bu üssün en büyük özelliği Rusya'nın en çok askeri varlığı bulunan yerlerden biri olması. Ve sadece bunlada bitmiyor, bu üsde uçaksavar füzeleri de mevcut. Suriye tarafı da ortaya atılan bu iddiaların doğru olmadığını belirtti. Bölgede yaşanan hareketliliğin sebebini Hama'ya yapılan destek olduğunu söylediler.