Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapma olasılığına karşı Kore yarımadasının doğu bölgesine bir uçak yolladı. Amerika Bileşik Devletleri tarafından yollanan bu uçağın nükleer koku test uçağı olduğu öğrenildi.

Güney Kore Yonhap haber ajansının yapmıs olduğu habere göre, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Kore yarımadasına uçak yollandı. Yollanan bu uçağın koku testi yapacak yetenekler ile donanmış WC - 135 Constant Phoenix isimli uçak olduğu ifade edildi. Amerika Birleşik Devletleri tarafından yollanan bu uçağın Kore yarımadasındaki denizin doğu kısmına acil olarak sorti yaptığı belirtildi. Yollanan bu uçağın amacı nükleer bir patlamayı belirlemek amacı ile atmosferden örnekler toplama olduğu ifade edildi. Uçağın bu ay başlarına doğru Kuzey Kore'nin takındığı tutum ile nükleer test hazırlığı yapma olasılığından dolayı Japonya'nın Okinawa'da bulunan Kadene Hava Üssüne geldiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasındaki gerginlik hala devam ediyor. Yakın zaman içinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından Kuzey Kore'nin bu tutumunda vazgeçmediği sürece, bu durumun devam edeceğini belirmişti.