ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan R. Cohen, ABD'nin YPG ile olan ilişkisinin savaş ortamından dolayı gerçekleştiğini söyledi.

Bakan Yardımcısı Cohen yaptığı açıklamada Rakka'nın kurtarılması için PKK'nın Suriye kolu YPG ile savaş şartlarından ötürü bir ilişkinin bulunduğunu ve bu ilişkinin geçici ve tatiksel olduğunu ifade etti.

Cohen, Musul operasyonunda ise Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Bağdat yönetimi ile beraber PKK'yı Şengal'den çıkarma konusunda daha özenli davranılacağını söyledi. ABD tarafından kurulan SGD'nin büyük bir kısmını YPG terör örgütü oluşturuyor. Ankara'nın ise YPG terör örgütünün katılacağı bir operasyonla DAEŞ'in sözde başkenti Rakka'ya yapılacak operasyona karşı çıktığını ifade etti.

Cohen açıklamanın devamında Musul oprerasyonu bittiğinde bizimle birlikte hem Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) hem de Bağdat yönetiminin, PKK'yı Şengal'den çıkarma çabaları konusundaki özeninin arttığına şahit olacaksınız. Bu ister gönüllü şekilde, ister başka türlü olsun" dedi.

ABD başkanı Donald Trump  Rakka'ya yapılacak operasyon öncesinde YPG'ye aralarında ağır makinalı tüfekler ve zırhlı araçların da olduğu silah yardımını onaylamıştı.