ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk basın mensuplarına verdiği demeçte, IKBY tarafından Kuzey Irak'ta 25 Eylül'de yapılacağı kaydedilen referandumla alakalı "Çok sayıda korkunç risk taşıyor" nitelendirmesinde bulundu.

KONTROL EDİLEMEZ

McGurk, "Kuzey Irak'taki referandum çok sayıda korkunç risk taşıyor ve sonuçları itibariyle bunlar ABD'nin kontrol altında tutabileceği riskler değil" ifadelerini kullandı.

DEAŞ'la mücadelenin geldiği nokta konusunda da açıklamalarda bulunan McGurk, daha önce DEAŞ tarafından kontrol altında tutulan kara parçalarının DEAŞ'ın elinden alındığını belirtti.

Daha önce terör örgütü DEAŞ tarafından kontrol altında tutulan toprak büyüklüğünün 80 bin kilometrekare olduğunu ve bu alanda yaşayan 4 milyonu Iraklı, 2.2 milyonu ise Suriyeli toplam 6.2 milyon kişinin artık DEAŞ'ın kontrolü altından kurtarıldığını ifade etti.

RUSYA'DAN DA BİR AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov verdiği demeçte Rusya'nın Irak'ın toprak bütünlüğünden ve egemenliğinden yana olduğunu belirterek, referandumun karşısında oldukları sinyalini verdi.

RUSYA REFERANDUMUN KARŞISINDA


Rusya Fedeasyonundan hükümet adına bağımsızlık referandumu tepkileri bir bir gelirken, buluşulan ortak nokta Rusya'nın bağımsızlık referandumu karşısında olup Irak'ın oprak bütünlüğünün savunulması oluyor.


Daha önce de Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilerin Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) gerçekleştirmeyi planladığı "bağımsızlık referandumu"na ilişkin değerlendirmesini soran gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, “Kuşkusuz, Rusya’nın bölgedeki devletlerin toprak bütünlüğünün lehine tavrı değişmezdir. Bölge devletlerinin toprak ve siyasi bütünlüğünün korunması temelinde durumun istikrara kavuşmasına devam edilebileceğine inanıyoruz.” demişti.