ABD Dışişleri Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, bu hafta bölgeye iki diplomatın gönderildiğini ifade etti. 

Yetkili, "Emekli General Anthony Zinni ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Timothy Lenderking taraflarla bağlantı kurmak ve Kuveyt hükümetinin arabuluculuk çalışmalarına katkı sağlamak adına bu hafta Körfez bölgesine gitti." sözlerini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da, geçtiğimiz hafta verdiği bir demecinde, Emekli General Zinni'nin Katar ve dört Körfez ülkeleri arasında yaşanan gerginliği izlemek üzere bölgeye gideceğinin sinyallerini vermişti.

Öte yandan Tillerson, temmuzda Körfez bölgesine ziyaret gerçekleştirmişti.

Zinni ABD Merkez Komutanlığındaki görevinin haricinde, George Bush yönetimi döneminde ABD'nin İsrail - Filistin Özel Elçisi görevini yapmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Yemen, Mısır ve Bahreyn 5 Haziran'da yaptıkları açıklama ile Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti.

Yetkilinin bu hafta içerisinde temaslarını tamamlayıp durumu ABD hükümetine rapor etmesi bekleniyor. ABD rapor dahilinde hareket edecek.