ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) basın mensuplarına açıklamalar yaptı.

DEAŞ terör örgütünün elebaşı Bağdadi'nin öldürüldüğü iddiaları sorulan Mattis, "Gerçekten şu anda bilmiyorum ve biz Amerikan ordusunda spekülasyon yapmıyoruz. Bilseydik size aktarırdık. Bizim yaklaşımımız aksi kanıtlanana dek yaşıyor şeklindedir." dedi.

"RUSYA İLE AYRIŞMA ANLAŞMASI YÜRÜYOR"


Suriye'nin güneybatısında Rusya ile yapılan ayrışma mutabakatına yönelik sorulara yanıt veren Bakan Mattis, anlaşmaya mükemmel olmasa da ciddi oranda uyulduğunu belirtildi.

ABD'nin, Suriye'nin güneydoğusunda şu anda operasyonu olmadığını ifade eden Mattis, Rakka operasyonunun Ruslarla yaptıkları ayrışma mutabakatını etkilemediğini belirtti.

Mattis, "Ayrışma mutabakatına bizim operasyonlarımızın sıklaştığı Fırat Nehri vadisinin çevresinde ve vadi boyunca mükemmel olmasa da uyuluyorzira hiçbir zaman (bu tür anlaşmalar) mükemmel değil." dedi.

Kuvvetlerin birbirine yaklaştığı zamanlarda bazı sürtüşmeler olabildiğini ifade eden Mattis, birkaç kez karşılıklı atışlar olduğunu ve bir bombanın yanlış bir yere düştüğünü ancak ayrışma kanalı üzerinden hemen duruma müdahale edildiğini söyledi.

Rusya, DEAŞ terör örgütü elebaşı Bağdadi'nin öldürüldüğünü açıklamıştı.