ABD'de Pew Araştırma şirketinin 4 bin 248 yetişkin ile yaptığı anket neticesine göre, katılımcıların yüzde 66'ı bildikleri bir kişinin"taciz"e uğradığına tanık olduğunu ifade etti. Ankette yer alanların yüzde 18'i ise "çok ciddi derecede" tacize maruz kaldıklarının altını çizdi.

Anket sonuçlarına göre, en yaygın taciz biçimi "rencide edici isim takma" olarak yapılırken, ankette yer alanların yüzde 41'i internet ortamında tacize uğradıklarını belirtti. "Cinsel taciz", "fiziksel tehdit" ve "takip" de internet ortamında en yaygın biçimde karşımıza çıkan taciz biçimleri arasında sıralanıyor.

Pew'in 2014'te yaptığı bir evvelki araştırma neticesine göre, Amerikalıların yüzde 35'i internet ortamında "taciz"e uğradığını açıklamıştı.

Bu esnada, araştırmaya katılanların yüzde 79'u, sosyal medya sitelerinin "taciz"e karşı daha fazla mücadele etmeleri gerektiği kanısında olduklarını söyledi.

KADINLAR DAHA ÇOK CİNSEL TACİZE UĞRUYOR

Ankette erkeklerin yüzde 44'ü "taciz"e uğradığını aktarırken, tacize uğradığını söyleyen kadınların oranı yüzde 37 olarak açıklandı. Kadınların erkeklere göre daha fazla "cinsel taciz"e uğradıklarının ortaya konduğu ankette, kadınların yüzde 53'ü "cinsel taciz"e maruz kaldıklarını açıkladı.