Amerika Birleşik Devletleri' ndeki en büyük Müslüman sivil haklar kuruluşu olan Amerikan- İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), 2017' nin ikinci çeyreğini kapsayan Nisan- Haziran dönemlerine ait İslamofobik olaylar ile alakalı son güncellemesini yayınladı.

2016 SENESİNE GÖRE YÜZDE 91 ARTTI

Buna göre, "2016 senesinin aynı dönemine göre 2017' nin ikinci çeyreğinde Müslüman karşıtı eylemlerin yüzde 91 arttığı" meydana çıktı. 2017 senesinin Ocak - Haziran aylarındaki artış ise yine geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyas ile yüzde 24 oldu. CAIR' ın bu konudaki belgeleme sistemini başlattığı 2013 senesinden bu yana İslamofobideki artışın en çok olduğu sene, henüz yarısı tamamlanmasına rağmen 2017 olarak kayıtlara geçti.

MÜSLÜMANLAR EN ÇOK TACİZE MARUZ KALDI

Konseyin belgelediği Müslüman karşıtı eylemler esnasında en fazla dikkati çekenin şiddet veya tehdit içermeyen taciz olduğu ifade edildi. İkinci en yaygın İslamofobik olay ise kişiye veya mülke zarar verme şeklindeki nefret suçları olarak rapor edildi. CAIR' ın İslamofobiyi İzleme ve Mücadele Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Zainab Arain, konu ile alakalı olarak yapmış olduğu beyanda, mevzu bahis konusu yükselişte ABD Başkanı Donald Trump' ın başkanlık seçim kampanyası ile Trump yönetiminin Amerikan Müslümanları ve diğer azınlık gruplarını hedef almasının payının büyük olduğunu öne sürdü.