ABD Ulusal Kasırga Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Karayip adalarına doğru dönen Maria Kasırgası'nı Kategori 4 ‘aşırı tehlikeli fırtına’ düzeyine çıktı.

Maria, en az 37 vatandaşın ölmesine sebep olan Irma Kasırgasına çok benzer bir yol izliyor.

ŞİDDETLİ KASIRGANIN ETKİSİ ALTINDA OLAN YERLER

Irma'nın bıraktığı izleri silmeye çalışırken Maria'ya hazırlanan Porto Riko, St Martin, St Barts, Saba, St Eustatius ve Anguilla'da, kasırga gözlem ekipleri harekete geçti. NHC tarafından yapılan açıklamaya göre, Maria'nın öncelikle Irma Kasırgası esnasında tümüyle terk edilen Antigua ve Barbuda'yı etkilemesi, Salı gecesi de Karayip Denizi'nin kuzey doğusuna doğru yönelmesi tahmin ediliyor.

ABD’NİN IRMA FELAKETİ

Diğer yandan, Karayip adalarına büyük hasar veren ve ölümlere yol açan Irma Kasırgası, Florida’ya hızla yaklaşırken pek çok bölge tahliye edilmişti.. Marketlerde su, kuru gıda ve çamaşır suyu gibi acil ihtiyaç malzemelerinin neredeyse tamamı satın alındı, raflar bomboş kaldı. Tüm evlerin üç gün boyunca yetecek yiyecek ve içecek stoklaması talimatı verildi. Bazı benzin istasyonlarında da akaryakıt kalmadı.

ACİL DURUM İLAN EDİLMİŞTİ

ABD’li yetkililer Florida eyaletinde acil durum ilan ederek, eyaletin güneybatı ucunda mecburi tahliye emri verilmişti.. Bölgede yaşayan halk bir yandan güvenli bölgelere kaçarken, bazı bölgelerde de yiyecek, içecek ve temizlik malzemelerine aşırı talep oldu, market rafları boşaldı.