Büyükelçiliğinin internet sitesinden verdiği bilgilendirmede, "Amerikan vatandaşlarını, 15 Temmuz ve önceki günlerde, darbe girişimi yıldönümüyle aalakalı olarak ülke genelinde halka açık yerlerde toplantı ve gösteriler gibi büyük faaliyetler düzenlenebilir. ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Türkiye'de yaşayan veya Türkiye'de seyahat eden ABD vatandaşlarını dikkatli olmaya ve gösteriler ile büyük kalabalıklardan uzak durmaya çağırıyor" ifadelerine yer verildi.

Büyükelçilik bunun dışında vatandaşlarını yerel haberleri takip etmeye çağırarak barışçıl gösterilerin bile ‘şiddet' riskini taşıdığı ikazını yaptı.

HOLLANDA'DA BUNA BENZER BİR MESAJ YAYINLADI

Hollanda Dışişleri Bakanlığı’nın, yaklaşmış olan 15 Temmuz Darbe Girişimi Anma Töreni’ni belirterek, Türkiye için seyahat önerisini değiştirmede bulundu.

KALABALIK MEKANLARDAN UZAKLAŞIN

İsveç basınının yer verdiği habere göre, Dışişleri Bakanlığı’nın, Hollanda vatandaşlarına Türkiye’nin tüm yerlerinde dikkatli olmaları ve kalabalıktan kaçınmaları konusunda uyarılarda bulunarak dikkatli olmalarını isteğinde bulundu.

Hollanda, Dışişleri Bakanlığı diğer taraftan 15 Temmuz Darbe Girişimi Anma Töreni şiddete yol açma ihtimalinin olduğunu da iddia etti.

TÜRKİYE’DE TURİST ARTIŞINDA GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 45 ARTIŞ YAŞANDI

Antalya Havaalanı oranlarına nazaran, 30 Haziran 2017 tarihinden itibaren Antalya kentine gelmiş olan turist rakamları 2,8 milyona ulaşarak son derece artış gösterdi. Bu sayının 1,1 milyonunu oluşturan Rusya vatandaşları birinci sırada yer almıştı. Senenin ilk yarısında Rusya'dan Antalya kentine gelen turist rakamları, 2015 senesinin aynı zamanını kapsayan tarihleri de arkada bıraktı.

Antalya Havaalanı'na 2016 senesinin 1 Ocak ile 30 Haziran tarihleri aralarında 1 milyon 871 bin turist gelmiş oldu. Bu sene aynı dönemde ise yüzde 45,1 seviyelerinde artış ile 2,8 milyon turist gelmiş oldu. Sektörün asıl anlamı aldığı 2015 senesinin göre ise aynı dönemde yüzde 12'lik düşüş yaşanmıştı. Antalya kenti bu sayılar ile turizmdeki en iyi senelerden biri olarak kabul edilen 2015 senesinin bile sayılarına çok yakınlaştı.