Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, ABD seferlerine uygulanan elektronik cihaz yasağının 5 Temmuz'da kalkmasını öngördüklerini açıkladı.

Ekşi, Twitter'daki resmi hesabından yaptığı paylaşımda cep telefonları haricindeki elektronik ürünlerin uçak kabininde taşınmasının yasaklanmasına dair uygulamalara ilişkin bir açıklama yaptı.

Bilal Ekşi, açıklamasında "Amerika uçuşlarında uygulanan elektronik alet yasağının 5 Temmuz Çarşamba günü kalkmasını öngörüyoruz. Teşekkürler @UDHB @SHGM @dhmikurumsal." ifadelerini kullandı.

CLEARSCAN CİHAZI DEVREYE GİRMİŞTİ


ABD ve İngiltere'nin kimi ülkelerden gerçekleştirilen uçak seferlerinde cep telefonu haricindeki elektronik aletlerin kabinde taşınmasını yasaklamasından sonra alınan güvenlik tedbirleri dahilinde 30 Haziran'da yurt dışından getirilen, sıvı ve tabaka patlayıcıları belirleme özelliğine sahip "ClearScan", Atatürk Havalimanı'nda deneme amaçlı kullanılmaya başlandı.

ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) personelinin de bu çarşamba Atatürk Havalimanı'ndan ABD'ye uçuşlarda uygulanan güvenlik uygulamalarını yerinde incelemeleri bekleniyor.

YASAK BÖYLE GETİRİLMİŞTİ

CNET'in yaptığı  habere göre bazı ülkelerden Amerika'ya yapılan uçak yolculuklarında, cep telefonundan daha büyük elektronik cihazları bagaj kabininde taşımak yasak. Bu cihazlar sadece kontrol edilmiş bagaj içinde taşınabilecek. Belirtilenlere göre yeni kural güvenlik sebebiyle yürürlüğe girdi.

Bahsettiğimiz elektronik cihazlara dizüstü bilgisayarlar, tabletler, DVD oynatıcılar, oyun konsolları ve kameralar da dahil.

BBC'ye göre yeni yasak 10 havalimanını ve 9 havayolu şirketini kapsıyor. Listede İstanbul Atatürk Havalimanı ve Türk Hava Yolları da var. Yazılanlara bakarsak, Amerikalı yetkililer listede yer alan havayolu şirketlerine, yeni kuralı uygulamaları için bu sabahtan itibaren başlamak üzere 96 saatlik süre verdi. Yasağın geçici olduğu söyleniyor, ancak herhangi bir bitiş tarihi verilmiş değil.

Türk Hava Yolları konuyla ilgili olarak şu açıklamayı paylaştı:

"ABD'ye seyahat edecek yolcularımızın dikkatine. ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır.

Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir"