IKBY Peşmerge Genelkurmay Başkanı Eminki, AA muhabirine verdiği demeçte, "ABD, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Havice operasyonuna katılan güçlere destek için Kayyara Askeri Üssü'ndeki askeri malzemelerin çoğunu Mahmur'daki üsse taşıdı." ifadelerini kullandı.

"ASKERİ ÜSTE İHA'LAR VAR"


ABD'nin yeni üssü DEAŞ'a karşı mücadele eden Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine destek vermek için oluşturduğunu dile getiren Eminki, "Peşmerge'nin kontrolündeki Mahmur'un doğusunda kurulan üste çok sayıda ağır silah, top ve insansız hava araçları bulunuyor." diye konuştu.

ABD'NİN IRAK'TAKİ ÜSSÜ


Mahmur ilçesi Erbil kent merkezinin yaklaşık 40 kilometre güneybatısında yer alıyor. ABD, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında Irak ordusuna destek vermek için Mart 2016'da Kayyara Askeri Üssü'nü kurmuştu.

Öte yandan bölgede Mehmetçik'in tatbikatı devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından (TSK), Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı yakınlarında 18 Eylül'de başlatılan tatbikat, Iraklı askerlerin katılımıyla müşterek devam ediyor.

ASKERLER MEVZİ ALDI


Irak sınırındaki Habur Sınır Kapısı'na hemen hemen 3 kilometre uzaklıkta tır parkının karşısındaki alanda 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla sevk ve idaresinde 28. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut emir komutasında yürütülen tatbikat, on ikinci gününe girdi.


KRİTİK TESİSİN ELE GEÇİRİLME TATBİKATI


Üçüncü safhasına Irak Silahlı Kuvvetlerine ait birliklerin de katıldığı tatbikatta, alana zırhlı araçlarla sevk edilen Türk ve Iraklı askerler mevzi aldı. Daha sonra kritik bir tesisin ele geçirilmesi amacıyla tatbikat yapıldı.
SİSLE GİZLEME
Hedef bölgesinin etrafını tanklarla çevirdikten sonra askerlerin indirileceği esnada sisle gizleme yapıldı. Türk ve Iraklı askerler düşman mevzilerini ele geçirdikten sonra birliklerine döndü.