Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho tarafından yapılan 'ABD savaş ilan etti' açıklaması ve 'uçakları vururuz' tehdidi evrensel gündeme damgasını vuran en önemli haberlerden birisi oldu.

Ri Yong Ho’nun yaptığı açıklamalara ABD'den 'savaş ilan etmedik'yanıtı geldi. Söz konusu durumda yeni bir ülke kendini gösterdi.

Meydana gelen siyasi gerginlik hakkında bir açıklamada Çin’den geldi. Çin'in BM Elçisi Liu Jieyi ölçülü davranılması gerektiği çağrısında bulunarak, 'İki ülke arasında siyasi gerginlik çok tehlikeli bir seviyede. Durumun bu kadar gerilmesi iki ülke içinde iyiye işaret değil. Kimse karlı çıkmaz bu durumdan. İki ülkeyi de öncelikle sakinliğe davet ediyoruz.’ dedi.

ABD’DEN KUZEY KORE’NİN TEHDİDİNE YANIT

Pentagon Sözcüsü Robert Manning, yaptığı açıklamada Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho'nun açıklamalarına cevap verdi.

Açıklamada, "Kuzey Kore provokatif faaliyetlere son vermez ise Başkan Trump'a seçeneklerimizi sunup karar alacağız" ifadelerini kullandı.

NELER OLMUŞTU ?

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, "Trump'ın son cümleleri savaş ilanıdır" diye açıklama yaptı.

New York'ta basın toplantısı gerçekleştiren Ri Yong Ho, "Geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, liderimizin fazla hayatta kalamayacağını ifade etti. Bu ülkemize savaş ilanıdır" dedi.