Tillerson, yaptığı yazılı açıklamada, Kübalı diplomatların geri gönderilmesine dair olarak Küba hükümetinin bilgilendirildiğini kaydetti.

Bakan Tillerson'ın açıklamasında, "3 Ekim'de, ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington'da görev yapan 15 diplomatın geri gönderileceğine dair alınan karar hakkında, Küba hükümetini bilgilendirdi." sözlerine yer verildi.


"DİPLOMATLARIMIZIN GÜVENLİĞİ SAĞLANMIYOR"


Açıklamada, bu kararın, Küba'da görev yapan "Amerikalı diplomatların güvenliğinin sağlanamaması" üzerine alındığı kaydedildi.


ABD, KÜBA'DA AZ DİPLOMAT BULUNDURUYOR


ABD'nin Küba'da görev yapan diplomatlarının sayısını azalttığına ve bütün çalışanların ailelerinin ABD'ye geri çağrıldığına vurgu yapılan açıklamada, Küba hükümetinin Amerikalı diplomatların güvenliğini sağlayıncaya kadar ABD'nin Havana'da az sayıda diplomat bulunduracağı belirtildi.

ABD - KÜBA İLİŞKİLERİ


Açıklamda bunun dışında, ABD'nin Küba ile diplomatik ilişkilerinin devam edeceği aktarıldı.

ABD'nin Havana Büyükelçiliğinde görev yapan 21 diplomatın ve aile üyelerinin "bilinmeyen" sebeple işitme kaybına uğradığını açıklamıştı, bugün yapılan açıklamada bu sayının 22'ye yükseldiğine yer verildi.

Diplomatlara karş yapılan saldırının nasıl olduğuna dair net bir açıklama yapılmazken, saldırının sağırlığa yol açabilen bir tür sonik cihaz ile gerçekleştirildiği iddia ediliyor.